HISTORIE FOR BEGYNDERE

Et praksisnært kursus for historielærere i 3.–6. klasse
Periode 18. - 19. maj 2026
Sted BALLE Kursus & Læring, 7182 Bredsten, Vejle
Underviser Lars Allan Haakonsen
Pris 3495 kr + moms.
Tilmeldingsfrist Løbende online tilmelding
Medbring PC, penalhus med blyanter, passer, farver og lineal, udetøj og sko til korte udendørsaktiviteter.

Historie for begyndere

Dette kursus er lavet for at inspirere både den erfarne historielærer og staklen, der vandt timerne ved fagfordelingen, uden nogensinde at have åbnet en historiebog.

Formålet er at give en masse idéer og præsentere konkrete opgaver, så du er klar til at give en endnu mere spændende og lærerig historieundervisning på 3.-6. klassetrin.

Kursus program

"Jeg har faktisk en idé om at jeg kan bruge alt fra kurset"

Kursusbeskrivelse

Historiefaget kan være noget af en mundfuld. Ofte komplekse områder som eleverne kan have svært ved at forstå – for hvornår var det egentlig de gamle dage var?

Dette kursus henvender sig til de lærere der underviser på 3.-6. Klassetrin, og som gerne vil gøre historieundervisningen mere levende og spændende. Kursusformen er en vekselvirkning mellem oplæg og introduktion, afprøvning af tilgange, refleksionssamtaler og videndeling.

Udover klassiske kanonpunkter som bl.a. Jellingstenen og Kalmarunionen ser vi nærmere på, hvordan små og lokale historier kan bruges til at forbinde de større begivenheder. Desuden ser vi nærmere på hvordan man kan arbejde med kilder i børnehøjde, samt hvordan kompetenceområdet historiebrug kan gøre timerne endnu mere interessante for både lærere og elever. Dette krydres med forslag til bevægelse i undervisning, samt konkrete opgaver til direkte brug i dine historietimer.   

Som deltager går du hjem med:

  • En indsigt i historiefagets tilstand i grundskolen. 
  • Nye værktøjer til dine historietimer, som fx. AI-generede billeder og brug af genstande.
  • Eksempler på hvordan bevægelse kan inddrages meningsfuldt i historiefaget.
  • Konkrete idéer til undervisningsforløb og opgaver til din historieundervisning. 

Om underviseren

Lars Allan Haakonsen

Uddannet lærer og mangeårig CFU-konsulent.
Arbejder på Sindal Skole som historielærer.
Optaget af at skabe interesse og fascination for historiefag. Læremiddelforfatter og står bag websiden
www.historiefidusen.dk.

Ofte stillede spørgsmål

Vi kommer vidt omkring. Dels vil der være forskellige oplæg, men det meste af tiden er du som kursist aktivt. Du kommer til at afprøve forløb og opgaver, som du kan tage direkte med hjem til dine elever.

Ja.
Der vil både være tid til erfaringsudveksling i løbet af kursusdagene, og om aftenen mens man reflekterer over dagen der gik.

Kurset er skræddersyet til historielærere på 3.-6. Klassetrin.
Det henvender sig både til den erfarne historielærer, og begynderen i dette fag.

Og det vil være relevant for alle med interesse i historieundervisning.

Udover en computer vil det være smart at medbringe udetøj/sko. Nogle af aktiviteterne på kurset foregår udendørs. Desuden kan du med fordel medbringe blyanter, tuscher, lineal og en passer.

Varigheden. Vi er et af de eneste kursussteder, der har 2-dages kurser. Længden er god, fordi kurset giver optimal mulighed for fordybelse og refleksion.

Tilbud om overnatning

Der kan tilkøbes overnatning for kr. 625 for et enkeltværelse, og kr. 850 for et dobbeltværelse. Vi samarbejder med flere gode overnatningssteder i nærheden af skolen.

Hvis du er ansat på de frie skolerså se mere her

Søg kompetencefonden om økonomisk støtte til kurset, overnatning og transport. Det er der mange skoler der benytter sig af. Skal søges inden kursusstart.

Overnatningssteder

Scroll to Top