Indhold
Hvordan ser tysklæreren anno 2024 ud?
På dette kursus vil du få ny inspiration i arbejdet med autentisk litteratur, musik, digte og skæve vinkler på tyskfaget generelt.
Hvordan kan sproget samle mennesker og i den forbindelse – hvordan kan oversættelsesprogrammer og bevidsthed om brugen af disse, bruges så læring og dannelse går hånd i hånd.
På dette kursus vil du derudover få inspiration til at arbejde med sprogets muligheder – både på skrift og mundtligt. Vi skal lege & lære, sprogsprælle og spille. Du vil få materialer og nye måder at angribe faget på, som du kan bruge i din tyskpraksis.
Målgruppe
Tysklærere i 7. – 10. klasse fra alle skoleformer
Program
09:00 – 09:30 Morgenmad og kaffe
09:30 – 13:00 Præsentation og velkomst + kursusindhold
13:00 – 14:00 Frokost
14:00 – 19:00 Kursusindhold
19:00 – 19:45 Aftensmad
19:45 – ? Kursusindhold + efterfulgt af muligheden for social hygge
Dag 2
08:30 – 09:00 Morgenmad og kaffe
09:00 – 12:45 Kursusindhold
12.45 – 13.00 Afrundning + evaluering
13.00 – Frokost og derefter farvel og tak

Om underviseren:
Uddannet folkeskolelærer 2003.
Opvokset med tysk far og dansk mor.
Underviser i tysk i udskolingen på 18. år.
Tysk- og musiklærer på Brøruphus Efterskole.
Tilbud om overnatning
Der kan tilkøbes overnatning for kr. 625 for et enkeltværelse, og kr. 850 for et dobbeltværelse. Vi samarbejder med flere gode overnatningssteder i nærheden af skolen.
Søg kompetencefonden om økonomisk støtte til kurset, overnatning og transport. Det er der mange skoler der benytter sig af. Skal søges inden kursusstart.
Læs mere HER